Make your own free website on Tripod.com
vosvosla yaşam sayfasına dönüş "VOSVOS DÜNYASI"na dönüş
Vosvos'la
Afrika Çöllerinde
90 gün!

İsviçre ulusal Parkından Marcel Stoessel,  Sandra ile birlikte,  Zambia, Malawi ve Mozambik'in çöllerini bir vosvosla gezdi..
Temmuz-Ekim 1997 tarihlerinde, 74 model bir vosvosla 90 gün boyunca, 1025 litre benzin harcayarak, 11598 km yaptılar.

İşte gezi günlüğünden özet bazı alıntılar:

" Randburg, Güney Afrika: Yeşildi, onarılıp yenilenmişti ve nerdeyse bizim yaşımızdaydı. Orman yeşili 1974 vosvos, atölyede parlıyordu.

Afrikadaki ilk günümüzde pek çok arabaya bakmıştık.. Gitmek istediğimiz yerlerde otoyol yoktu; olanlara da otoyol demeye bin şahit isterdi.
Seçeneklerimiz kısıtlıydı: eski, güvenilmez ve ucuz (yaşlı bir kamyonet); eski, güvenilmez ve pahalı (eski bir 4x4); ya da yeni, güvenilir ve pahalı (tüm diğerleri).
Sonunda, eski, güvenilir ve ortalarda bir fiyata, 6400 İsviçre frankına, 1974 model, 1997'de yenilenmiş, Volkswagen 1600 (Beetle) aldık.

Hafifti (kumlu yollar için iyi bir özellik), hava soğutmalıydı, arkaya monte edilmiş motoruyla, arkadan itişli araçların verimi kadar iyiydi (bu da kum için iyi bir özellik) ve hırsızların hedefi olma olasılığı da yoktu..

Ve vosvos, içinde yedekler, kamp malzemeleri ve ilk arabalarını henüz satın almış iki işviçreli genç ile kuzeye doğru yola çıktı.. Bir anda gerçeğe dönüşmesi kadar çılgın bir düşünceydi: Bir vosvosla Afrika...

Beitbridge, Zimbabwe (672 km.) "Gerçek Afrika"ya doğru kendi yolumuzdaydık.

Main Camp, Zimbabwe, (1557 km.) Hwange Ulusal parkının girişinde, bir tabela ile selamlandık.: "Fillere yol verin!" Afrikaya hoş geldiniz!.
Main Camp yolunda zürafa ve fillerle karşılaştık. Ertesi gün de yolumuzu kesen dört engelle karşılaştık. Bunlar, bundan sonra sık sık karşılaşacağımız ve yolun dışına atacağımız ağaç gövdeleri miydi? Hayır, onlar, toprak yola sakin bir şekilde uzanmış 3 erkek ve bir dişi aslandı.."

Ve gezi günlüğü gördükleri, yaşadıkları ilginç olaylarla sürüyor.
Daha sonra "Buddy" (arkadaş, ahbap) adını verdikleri vosvoslarıyla Zimbabwe'de ıssız alanlarda kamp kurarak barbekü yapıp, sabahları binlerce kuşun şarkılarıyla uyanmışlar.
Zambia'nın batısına gitmek istediklerinde, "arabanızı mahfedeceksiniz" diye uyaran kişiye, gittikleri yerden kart atmışlar..
2900 km sonra, Batı Zambia, vosvos için ilk büyük meydan okuma olmuş. Benzin sorunu yaşamışlar.

Namibya sınırında, vosvoslarına talip çıkmış. Tabii ki satmamışlar.
Yine günlükten özet bir alıntı:


"Batı Zambia'da bir yer. (3020 km.) Kumlu alanlardan biri çöküşümüz oldu: Saplandık. Benim acemilik hatalarımla (geri gitmeyi denememle) kendimizi iyice gömdük. Yakınlarda gidilebilecek bir yer yoktu. Vosvosu kumdan çıkartmaya çalışırken bize arkadaşlık eden çeçe sinekleri bizi sinirlendiriyordu. Sandra, kazarken, şaşırtıcı bir performans sergiledi. Bir kaç saat sonra, biz de vosvosumuz gibi, çöl-rengine bürünmüştük. Sonunda yardım geldi. Oldukça canlı 10 zambialı, 790 kiloluk aracımızı yola taşıdılar.  O an o kadar heyecanlanmıştım ki, fotoğraf çekmeyi bile unuttum."

Daha sonra, kumlardan çok çekmişler.. Pedalların arasına giren kum yüzünden yolda kalmışlar.. Hatta şu unutulmaz sözlerle tebrik edilmişler. "Burada yolda kalmış bir vosvos daha önce hiç görmemiştik."

Lusaka'da, (4528 km) bir çukurda sessizleşen kornalarını değiştirmişler..

Malawi'de (6830 km) 2000 metre yükseklikten afrikayı seyrederken, oraya ulaşabilen sadece bir araçla, Landrover ile karşılaşmışlar.

Yine Malawi'de (7539 km) yolda dans ederek kutlama yapan yüzlerce insanla karşılaşmışlar. Şef bizzat onlara hoşgeldiniz der demez, tüm dikkatini bir başka şeye, o alışılmadık yuvarlak biçimli şeye çevirmiş: vosvos.. Sonrası yukarki fotoğrafta...

Mozambik'te (10349 km) gevşek marş kablosu yüzünden yaşadıkları sorunu kendileri çözmüşler. Sağ arka lastiği söküp, sallanan kabloyu yerine monte etmişler.

Ve final..

"Randburg, Güney Afrika (11598 km.) 1025 litre benzinle 3 ay sonra, başladığımız yerde bitirdik. Değerli vosvosumuz, bizi kumlu, çukurlu yollarda, gıcırdayan ağaç köprülerde taşımış, hatta küçük bir nehirden karşıya geçirmişti..
Şimdi onu satmak zorundaydık, söylenmesi gerekiyor ki, bir kaç damla gözyaşı dökmeden değil...
4600 işviçre frankına el değiştirdi. Fransız elçiliğindeki bir görevliye satıldı. Vosvosumuzu bizim için satan Ken, alıcıya vosvosumuzun nereleri gezdiğini tam olarak anlatmadı...
"

Epeyce sözlük karıştırarak çıkarttığım özet bu kadar. Yazının aslını okumak ve daha fazla fotoğraf görmek isterseniz,
http://www.spectraweb.ch/~mstoes/beetle-africa.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.
Almanca versiyonunu da: http://www.spectraweb.ch/~mstoes/beetle.html adresinde bulabilirsiniz.